Финансовите пазари са разтърсени от безпрецедентна разпродажба на държавни облигации на САЩ (US Treasuries), превръщайки се в най-значимото макроикономическо събитие на лятото.
Причината за инвеститорската паника е официалното потвърждение от Министерството на финансите на САЩ, че брутният държавен дълг е преминал историческата граница от 40,047 трилиона долара. За по-малко от десетилетие федералният дълг на най-голямата икономика се е удвоил, което принуди администрацията да премине в режим на спешно кризисно управление.
Защо инвеститорите бягат от американските облигации?
Мащабната разпродажба, която експертите определят като „стачка на купувачите“, се дължи на комбинация от критични фактори. На първо място са опасенията от неконтролируем бюджетен дефицит (само за юли той е достигнал 432 милиарда долара) и фискалната политика. Допълнително напрежение оказва геополитическата криза в Близкия изток и изтичането на споразумението за прекратяване на огъня между САЩ и Иран, което поддържа цената на петрола сорт Брент над 91-94 долара за барел и подхранва нова инфлационна вълна.
Сривът в цените на облигациите изстреля доходността им (която се движи обратнопропорционално на цената). Доходността по 30-годишните облигации достигна 5,34% – рекорд от 2007 г. насам, а 10-годишните книжа се търгуват при нива от 4,71%–4,75%, което драстично оскъпява обслужването на американския дълг. Влияние оказва и технологичният сектор – гиганти като Amazon и Meta излизат с огромни емисии корпоративен дълг за финансиране на ИИ (изкуствен интелект) инфраструктура, отклонявайки голяма част от свободния капитал на Уолстрийт.
Спешната намеса на финансовия министър Скот Бесент
В опит да спре паниката преди предстоящите междинни избори в САЩ, финансовият министър Скот Бесент обяви извънредна интервенция. Държавата удваи обема на планираното обратно изкупуване на собствени дългосрочни облигации (със срок от 10 до 30 години) – от 2 милиарда до най-малко 4 милиарда долара на операция. Мярката, която влиза в сила от 9 септември, временно свали напрежението, но банковите стратези са единодушни, че това е „капка в морето“.
Анализаторите от Goldman Sachs и TD Securities коментират, че тактическите ходове на Бесент купуват малко време, но не решават структурния проблем: държавните разходи за социално осигуряване, отбрана и здравеопазване (Medicare) растат много по-бързо от приходите. САЩ вече харчат по 1,4 трилиона долара годишно само за лихви по заемите си.
До какво ще доведе трусът?
Последиците от разпродажбата на американски държавен дълг вече се усещат по целия свят и ще определят икономическия дневен ред в следващите месеци:
- Поскъпване на кредитите за гражданите (Main Street): Скокът в доходността на Treasuries автоматично вдига лихвите по ипотечните кредити, автомобилните заеми и кредитните карти в САЩ.
- Обезценяване на щатския долар: Поради преоценката на фискалните рискове, индексът на долара се срина до тримесечно дъно (около 98.76-98.80 пункта), а еврото поскъпна до 1.17 долара.
- Ръст на алтернативните активи: Инвеститорите масово търсят спасение от фиатните валути. Златото скочи до исторически нива от над 4500 долара за унция, а Биткойн отбеляза силен седмичен ръст, преминавайки границата от 69 000 до 75 000 долара.
- Глобален домино ефект: Подобни разпродажби и скок на разходите за заемни средства вече се наблюдават и при държавните облигации на Германия, Франция, Великобритания и Япония.
Въпреки че Уолстрийт не очаква незабавна фалираща криза, тъй като купувачи за дълга все още се намират, Федералният резерв под ръководството на Кевин Уорш е изправен пред огромно изпитание на предстоящия икономически симпозиум в Джаксън Хоул. Федералното правителство ще трябва спешно да балансира между борбата с инфлацията и риска от задушаване на икономическия растеж.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Лост
Коментиран от #9
06:51 23.08.2026
2 Дзак
06:53 23.08.2026
3 Бъдеще
06:56 23.08.2026
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Защо
За успокоение на всички: И Русия и Швейцария и ЕС и Британия и САЩ и Виетнам и кой се сетите даже сега усилено въвеждат СиБиДиСи! Честито на печелившите!
Коментиран от #11
07:09 23.08.2026
7 авантгард
Хахахаха.
07:10 23.08.2026
8 Долара потъва
Коментиран от #18
07:10 23.08.2026
9 Всичко е под контрол..
До коментар #1 от "Лост":
Бензина върви към 3 евро,07:12 23.08.2026
10 Тука има! Тука нема!
• Първи етап: проучвателен. Големите компании обявяват инвестиции в размер на милиарди в центрове за данни за изкуствен интелект.
• Втори етап: изграждане на инфраструктура. Изграждат се центрове за данни, монтират се чипове, сметките за комунални услуги нарастват.
• Трета фаза: дефицит на приходи. Приходите от ИИ не покриват лихвите по дълговете, загубите нарастват.
• Четвърта фаза: крах. Участниците на облигационните пазари ще откажат да рефинансират дълга, загубите ще паднат върху раменете на инвеститорите.
07:13 23.08.2026
11 Това е
До коментар #6 от "Защо":
Това е световната БАНГАРАНГА. Не си споменал най-напредналата Нигерия и Комунистическата КНР с нейната система за социален рейтинг.Коментиран от #15
07:18 23.08.2026
12 Остави ги тях
Ама нали лева НЕ го искате? Хайде в общия кюп в "клуба на голямата ала бала"! Ама там ако не си от тарторите, то си тараторът в паницата на масата!!! Има яко да ревете за лева! Още не сте започнали даже!!!
Коментиран от #17
07:21 23.08.2026
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Смехурко
Коментиран от #20
07:27 23.08.2026
15 В Китай, ако
До коментар #11 от "Това е":
Направиш "крачка в ляво", веднага компютрите на системата ти пишат -2 точки.. И като дойде време за отпуска, искаш да летиш в друга страна, то системата НЕ ти продава билет! "Опасен си"! Или за теб билетът ще е по-скъп, понеже си се проявил с нещо отрицателно! Ама КОЙ определя, кое е "отрицателното" в поведението ти? КОМУНИСТИТЕ на власт. При нас ще определят урсулите! :)... Ако не крещиш по 20 пъти на ден :"Русия ни е враг!" "ЕС е най-демократичната система..." ще ти позволяват да ядеш месо един път на годината и да купиш 20 литра бензин на 3 години! :)... Даже и бананите ще са ти под въпрос вече!07:30 23.08.2026
16 Дългата студена зима
07:30 23.08.2026
17 Механик
До коментар #12 от "Остави ги тях":
Дори тогава няма да се усетя от къде им е дошло. И пак ще са им виновни комунистите, СССР, есенното слънцестоене, пролетната мъгла и пр.И отново ще повтарят втълпените им наративи, че сме мързелив народ и само сме си виновни, че ... абе, дълго е за изреждане, а пък и на умните хора всичко това им е ясно и без да им го казвам. А пък за останалите, ами на тях няма какво да им се обяснява. По-горе с ъм написал как ще се държат.
07:34 23.08.2026
18 праведен
До коментар #8 от "Долара потъва":
Когато долара се обезцени и стигне 00 уса ще отвори малка ядрена война която за секунди ще прерасне в околоземна.Който има бункер на Хаваите или Нова Зеландия ще оцелее още 6 месеца и ще завижда на тези които са се изпарили в началото на края на света.Тогава евреите ще празнуват защото целия свят ще бъде техен както им е обещал Бог.07:35 23.08.2026
19 А, Санкциите работят
07:37 23.08.2026
20 На кого дължат
До коментар #14 от "Смехурко":
На банките! На банките!Кой печати? Еми те! Ти до къде си прекопал 100 м2 нива, насадил си домати, поливаш ги, пръскаш, пазиш от градушки, от болести, обереш и на края ги продадеш за 5000 евро, печатарите през това време са напечатили милиарди. Е, смятай така, кой е "ПО-БОГАТ"?
С работа НИКОГА не може да ги стигнеш! Каквато и да е работа! И им ставаш роб, на тях!
07:37 23.08.2026